ZAPRASZAMY
Pon i Śr  14.00-20.00
Wt i Czw 9.00-20.00

icon fb  icon yt

Slide 1
MIEJSCE SPOTKANIA z ludźmi w drodze
Slide 2
DUSZPASTERSTWO grup językowych
Slide 3
Każdy człowiek ma SWOJĄ HISTORIĘ do opowiedzenia

Działalność Centrum

Współczesna migracja stanowi najbardziej rozległy ruch wszechczasów i obejmuje obecnie około 200 ml ludzi na całym świecie. Przekształciła się w strukturalną rzeczywistość współczesnego społeczeństwa i stanowi coraz to bardziej złożony problem z punktu widzenia społecznego, kulturalnego, politycznego, religijnego,ekonomicznego i duszpasterskiego.

Przyjęcie obcego jest zasadniczym wyznacznikiem Kościoła Katolickiego, Kościół, który byłby zamknięty na przyjęcie każdej osoby, bez względu na pochodzenie, przestałby być znakiem zbawienia dla wszystkich ludzi. Dlatego jesteśmy otwarci na na każdego, kto zawita w nasze progi, bez względu na narodowość, język, religię czy światopogląd.

Wychodzimy naprzeciw tym wyzwaniom będąc świadomymi, że w zmieniającej się rzeczywistości społecznej i ekonomicznej Europy ogromna rzesza migrantów znajduje miejsce do życia również w Polsce. Dlatego staramy się udzielać kompleksowej pomocy wszystkim, którzy z nami się kontaktują.

 

Miejsce spotkania

W Centrum Migranta pragniemy odpowiadać na konkretne potrzeby migrantów, ale nade wszystko chcemy z nimi po prostu być. Pragniemy tworzyć przestrzeń spotkania, tak, aby wszyscy ci którzy przekraczają próg naszego Centrum czuli się przyjęci, czuli, że nie są sami. Prócz indywidualnych rozmów zapraszamy cudzoziemców na różne spotkania tj. wigilia, kolędowanie, spotkania modlitewne, misyjne, wspólne zwiedzanie Warszawy.

 

Kursy językowe

Werbistowskie Centrum Migranta Fu Shenfu oferuje lekcje języka polskiego i innych języków dla uchodźców i migrantów, którzy planują pozostać w Polsce. Naszym celem jest efektywne nauczanie języków oraz przedstawienie różnych aspektów polskiej kultury.

Nasi nauczyciele są wolontariuszami, którzy z radością i pasją, a często także niemałą kreatywnością, uczą przybyszów z wielu zakątków świata. Lekcje odbywają się w najczęściej niewielkich, kilkuosobowych grupach, co sprzyja ciepłej, przyjacielskiej atmosferze.

Obecnie lekcje języka polskiego prowadzone są w siedzibie Centrum Migranta w Warszawie, ul. Ostrobramska 98 (różne poziomy, głównie godziny popołudniowe)..

 

Legalizacja pobytu

Pomagamy w procedurach administracyjnych związanych z legalizacją pobytu. Udzielamy porad, pomagamy w uzupełnianiu wniosków i kompletowaniu dokumentów, w kontakcie z odpowiednimi urzędami.

 

Duszpasterstwo migrantów

Dwaj werbiści wśród wietnamskich katolików przebywających w Polsce. Współpracuje z nami siostra Franciszkanka Misjonarka Maryi z Wietnamu, Terexa BÙI Thị Lệ FMM, która prowadzi katechezę i naukę języka polskiego online.

Centrum wspiera i pomaga w duszpasterstwie hiszpańskojęzycznym oraz w duszpastertwie wspólnot afrykańskich. Wraz ze Stowarzyszeniem Sinicum organizujemy także comiesięczną Mszę Świętą w języku chińskim.

W siedzibie Centrum jest możliwość rozmowy i porady duchowej w językach: angielskim, francuskim i hiszpańskim (po wcześniejszym umówieniu) oraz skorzystania z książek i czasopism religijnych w różnych językach.


 

 Zob. też Msza Święta w intencji migrantów i uchodźców