+48 22 610 02 52        centrum@migrant.pl

ZAPRASZAMY
Pon-Czw. 10.00-20.00

Czytelnia

Misjonarze i uchodźcy: Liberia

O. Jacek Gniadek SVD pracował jako wolontariusz Jezuickiej Służby Uchodźcom (JRS) w Liberii w latach 2004-05. Dzisiaj jest dyrektorem Werbistowskiego Centrum Migranta Fu Shenfu i swoim doświadczeniem dzieli się z innymi.

W Liberii pracował w obozach dla wewnętrznych przesiedleńców. Trzynaście lat temu w Przewodniku Katolickim w artykule „Niewidzialni” pisał: „Osoby „wewnętrznie” przesiedlone pozostawiły swoje domy dla tych samych przyczyn, co uchodźcy, ale ponieważ nie przekroczyły granic swoich krajów, nie są uważane za uchodźców zgodnie z Konwencją Genewską z 1951 r.

Misjonarze i uchodźcy: Uganda

W obozie jest 300 tys. ludzi. Mamy 30 kaplic. Wszystkich katolików będzie około 40 tys., ale to chyba ciągle zawyżona liczba. Choć myślę, że nasza parafia jest największa na świecie. Wystarczy popatrzyć na księgę chrztów. Jesteśmy tu niecałe dwa lata, a było już 3 tys. chrztów, 800 dzieci przyjęło pierwszą komunię, 500 osób sakrament bierzmowania i 15 ślubów. Kiedy patrzę z perspektywy Sudanu Południowego, to widzę ogromną różnicę. To ważne, ponieważ wiara daje im nadzieję na przyszłość. Życie sakramentalne kwitnie. To dodaje nam skrzydeł do pracy.

Współczesna migracja stanowi najbardziej rozległy ruch wszechczasów. W ostatnich dziesięcioleciach to zjawisko, które obejmuje obecnie około dwustu milionów ludzkich istot,przekształciło się w strukturalną rzeczywistość współczesnego społeczeństwa i stanowi coraz to bardziej złożony problem z punktu widzenia społecznego, kulturalnego, politycznego, religijnego,ekonomicznego i duszpasterskiego.