ZAPRASZAMY
Pon i Śr  14.00-20.00
Wt i Czw 9.00-20.00

icon fb  icon yt

Wiadomości

WIADOMOŚCI         CZYTELNIA         MEDIA         GALERIA

W Polsce wietnamscy imigranci mają dobrze
O. Peter Nguyen Cao Sam SVD (z lewej), sekretarz Generała SVD oraz o. Joseph Pham Duy Thach SVD, który studiuje teologię biblijną w Rzymie i przyjechał do pomocy duszpasterskiej na święta Bożego Narodzenia do warszawskiej wspólnoty katolików wietnamskich. (fot. Jacek Gniadek SVD)

W Polsce wietnamscy imigranci mają dobrze

Podczas świąt Bożego Narodzenia 2018 roku z krótką wizytą w Warszawie przebywał o. Peter Nguyen Cao Sam SVD, sekretarz nowego przełożonego generalnego w Rzymie. Jest Wietnamczykiem. Pracował jako misjonarz w Korei Południowej. Jego wizyta była dla nas okazją, by porozmawiać w Centrum Migranta o wietnamskich imigrantach i uchodźcach.

– Nie spodziewałem się spotkać tak dużo imigrantów z Wietnamu w Warszawie. A do tego widzę, że mają stałe pobyty – powiedział zaskoczony.

W Korei jest 40 tys. Wietnamek, które wyszły za mąż za Koreańczyków, 60 tys. wietnamskich pracowników na kontraktach, oraz ok. 10 tys. Wietnamczyków, którzy przyjechali w odwiedziny do swoich krewnych i zostali, ale pracują nielegalnie.

– Dużo Wietnamczyków w Polsce ma stały pobyt, pracę, sklepy, domy. Widzę, że w Polsce jest o wiele łatwiej otrzymać stały pobyt Wietnamczykowi, niż w Korei. Tam maksymalnie na pięć lat – chwalił polską politykę imigracyjną.

– Około 3 milionów Wietnamczyków uciekło z Wietnamu w latach 1975–85. Byłem jednym z tych uchodźców, który uciekł na Filipiny, a później do Stanów Zjednoczonych – wspomina te czas o. Peter.

O. Peter pracował w Korei Południowej, gdzie został wysłany jako misjonarz do nowej tworzącej się misji w 1993 r. Do werbistowskiego seminarium wstąpił w Stanach Zjednoczonych. Zdecydował o tym już na Filipinach. Wcześniej chodził do niższego seminarium w Wietnamie. Wychował się w rodzinie katolickiej, był ministrantem. Jego wujek był księdzem.

– Czy Wietnamska Prowincja wyśle więcej współbraci do Polski do pracy z wietnamskimi imigrantami? – nie omieszkałem zapytać, mając w Centrum Migranta takiego gościa.

– Trudno mi odpowiedzieć. Na pewno musimy się wzajemnie wspierać. A może ktoś z imigrantów – podobnie jak ja – też wstąpi do waszego seminarium w Polsce – dodał, śmiejąc się głośno.

Według o. Petera każdy z nas z teologicznego punktu widzenia jest migrantem na tej ziemi. Wszyscy jesteśmy ludźmi w drodze do domu u naszego Ojca w niebie. Świat staje się coraz bardziej wymieszany. Ludzie z różnych kultur żyją obok siebie. Według dokumentów ostatniej Kapituły Generalnej Zgromadzenia Słowa Bożego praca z migrantami i uchodźcami jest dla wszystkich werbistów jednym z misyjnych priorytetów.

Po dwudniowej wizycie w Warszawie o. Peter pojechał do Pragi. U naszych południowych sąsiadów jest prawie 100 tys. imigrantów z Wietnamu. Pracuje z nimi czterech kapłanów z Wietnamu, w tym werbiści.

Jacek Gniadek SVD

Od lewej: o. Józef Them SVD, o. Peter Nguyen Cao Sam SVD , o. Joseph Pham Duy Thach SVD i o. Krzysztof Malejko SVD. Ojcowie Józef Them SVD i Krzysztof Malejko SVD pracują jako duszpasterze Wietnamczyków w Polsce (fot. Jacek Gniadek SVD)